Jak bez stresu zdać maturę z biologii

Dobrze napisana matura z biologii to świetny start w przyszłość. Wysoki wynik otwiera drzwi do najlepszych uczelni w kraju, ale także daje nadzieję na udaną karierę w zawodzie. Zanim jednak zaczniemy stresować się egzaminem, zastanówmy się, jakie właściwie są nasze oczekiwania. Czy wiążemy swoją przyszłość z tym przedmiotem? Czy może po prostu lubimy uczyć się biologii? A może wybraliśmy ten przedmiot zupełnie przypadkiem? Sprawdźmy, co warto wiedzieć na temat matura biologia rozszerzone. Dla kogo jest ten egzamin?

Biologiczne zagadnienia

Egzamin maturalny z biologii nie należy do najprostszych. Wymaga od nas opanowania nie tylko wiedzy teoretycznej, ale i praktycznej, którą wykorzystamy w rozwiązywaniu zadań otwartych. Podobnie jak fizyka czy matematyka, także i biologia opiera się na twardych zasadach. Bez ich zrozumienia nie będziemy w stanie pogłębiać naszej wiedzy biologicznej. Dlatego pierwszym punktem w przygotowaniach maturalnych powinno być powtórzenie i przerobienie najtrudniejszych elementów związanych z podstawą biologii. 

Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli jednak nie jesteś w stanie sam przerobić danego zagadnienia, poproś o pomoc. Na początku możesz się udać do kolegów, którzy też zdają ten przedmiot lub spytać się o radę twojego nauczyciela od biologii. Kolejną, choć już płatną alternatywą jest zapisanie się na korepetycje. Jednak, zamiast postawić na całościowy blok nauczania, możesz wybrać jedynie kilka lekcji, które skupią się na wybranym przez ciebie obszarze wiedzy.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu maturalnego z biologii:

– jak najwcześniej zacznij robić notatki, ze wszystkiego, co przeczytasz,

– nie ucz się na pamięć, a po prostu jak najwięcej czytaj,

– powoli oswajaj się z najtrudniejszymi tematami,

– postaw na różnorodność w nauce (nie tylko podręczniki, ale i dyskusje),

– jeśli nie wiesz, co dalej, poproś o poradę swojego nauczyciela,

– w przypadku większych trudności zdecyduj się na korepetytora,

– uwierz w siebie i nie poddawaj się po pierwszych porażkach.